18. – 19. svibnja 2020., Koprivnica (Hrvatska)
Povodom Međunarodnog dana muzeja koji se u Hrvatskoj obilježava po 40. puta, održana je dvodnevna eksperimentalna radionica taljenja željezne rude u dvorištu Muzeja grada Koprivnice. U dvama postupcima taljenja u tzv. pećima na istek korištena je domaća močvarna željezna ruda prikupljena u ožujku na lokalitetu Kalinovac – Hrastova greda (Tajana Sekelj Ivančan, Ivan Valent, Tena Karavidović, Robert Čimin, Siniša Krznar, Katarina Botić)(PDF).
30. kolovoz 2019.g.
U tjednu nakon završetka Renesansnog festivala u Koprivnici provedena je simulacija arheoloških iskopavanja na izgrađenim talioničkim pećima u kojima se talila željezna ruda tijekom trajanja festivala. Cilj ovih istraživanja bio je dokumentiranje određenih podataka kako bi se oni usporedili s arheološkim nalazišnim situacijama na lokalitetima Virje i Hlebine. Tijekom „iskopavanja“ napravljeno je 378 digitalnih fotografija (I. Valent, T. Karavidović, T. Sekelj Ivančan)(PDF).
22. – 25. kolovoz 2019.g.
tijekom trajanja Renesansnog festivala u Koprivnici, suradnici iz Muzeja grada Koprivnice (R. Čimin, I. Valent) zajedno s djelatnicima Instituta za arheologiju (T. Karavidović, K. Botić, T. Sekelj Ivančan, S. Krznar, T. Tkalčec) i suradnikom s Rudarsko-naftno-geološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (T. Brenko), izgradili su glinene peći i proveli eksperimentalno taljenje željezne rude kao i primarnu obradu dobivenog produkta (engl. bloom). Podignute su tri glinene peći u dva različita tipa te peć za primarnu obradu, Provedena su dva taljenja u dvjema pećima „na istek“ te jedno u jamskoj peći „sa zarobljenom zgurom“. U peći se umetala usitnjena, sirova i pržena željezna močvarna ruda (engl. bog iron ore), za ovu prigodu dopremljena iz okolice Budimpešte, te ruda iz Olomučana (Češka). Tijekom eksperimentalne gradnje peći i samog taljenja u njima, napravljeno je 1734 digitalnih fotografija radi dokumentiranja svih radnji i postupaka.
U tjednu nakon završetka Renesansnog festivala u Koprivnici provedena je simulacija arheoloških iskopavanja na trima talioničkim pećima u kojima se talila željezna ruda tijekom trajanja festivala. Cilj ovih istraživanja bio je dokumentiranje određenih podataka kako bi se oni usporedili s arheološkim nalazišnim situacijama na lokalitetima Virje i Hlebine. Tijekom „iskopavanja“ napravljene su 624 digitalne fotografije (Ivan Valent, Tajana Sekelj Ivančan)(PDF).
23. – 26. kolovoz 2018.g.
tijekom trajanja Renesansnog festivala u Koprivnici, kojemu je glavna tema bila „Tajne željeza“ zasnovana na rezultatima znanstvenog projekta TransFER, suradnici iz Muzeja grada Koprivnice (Robert Čimin, Ivan Valent) zajedno s djelatnicima Instituta za arheologiju (Katarina Botić , Tajana Sekelj Ivančan) i suradnikom s Rudarsko-naftno-geološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (Tomislav Brenko), proveli su eksperimentalni taljenje željezne rude. Uz suradnju Centra za eksperimentalnu arheologiju iz Zagreba (CEXA-Tena Karavidović) izgrađene su četiri glinene peći u tri različita tipa, U peći se umetala usitnjena željezna ruda, za ovu prigodu nabavljena iz rudnika Omarska kod Prijedora u Bosni i Hercegovini. Tijekom eksperimentalne gradnje peći i samog taljenja u njima, napravljeno je 858 digitalnih fotografija radi dokumentiranja svih radnji i postupaka.